5 hiba, amit ne kövess el a kisbabád hozzátáplálása során!

2023.01.29

Kisbabád szépen nő, cseperedik, és lassan eljön a hozzátáplálás ideje. Hogyan éled meg ezt az időszakot? Izgulsz, mert a legjobbat szeretnéd adni gyermekednek, de sok az egymásnak ellentmondó információ és ez összezavar? 

5 hibalehetőségre hívom fel a figyelmed, amit kerülj el a boldog, stresszmentes hozzátáplálás és gyermeked egészsége érdekében!

1. hiba: Sietteted.

Akár a hozzátáplálás elkezdésének időpontját nézzük, akár a hozzátáplálás előrehaladásának ütemét, talán a legfontosabb szempont, hogy ne siettesd a kisbabádat! Különböző szakmai szervezetek 6 hónapos kor körül (legkorábban az 5. hónap elején - legkésőbb a 6. hónap végén) vagy betöltött 6 hónap után (7. hónapban) ajánlják elkezdeni, és a 6 hónapig tartó kizárólagos szoptatás kívánatos. Ahhoz, hogy a optimális időben kezdjétek meg a szilárd ételekkel való ismerkedést és zökkenőmentes legyen a hozzátáplálás, elengedhetetlen, hogy vedd figyelembe a te kisbabád egyéni fejlettségét, készségeit és szükségleteit! Attól, hogy a barátnőd gyermeke már mennyiséget eszik, attól, hogy a nagymama már szeretne a kisunokájának sütni, attól, hogy a szomszéd néni "jobban tudja", ne engedj a nyomásnak! A túl korán, 4 hónapos kor előtt elkezdett hozzátáplálás növelheti a táplálékallergia, atópiás ekcéma kialakulási lehetőségét, akadályozhatja a kellő mennyiségű tápanyaghoz és kalóriához való hozzájutást, nagyobb a félrenyelés lehetősége, az akkor még erőteljesebb nyelvkiöltő reflex zavarhatja az étkezést, ami stresszt, feszültséget, kellemetlenséget eredményez a gyermek és a szülő számára egyaránt.

2. hiba: Elhiszed, hogy rágni csak foggal lehet.

Ha megvárnád, míg gyermekednek kinőnek az őrlőfogai, évekig nem kapna darabos ételt. Annak pedig komoly következményei lennének. Az ételeket mindig a baba fejlettségének megfelelő módon, megfelelő állagúra készítve, biztonságos módon kínáljuk a babának. Ez nem azt jelenti, hogy hónapokig, vagy akár évekig pürét eszik, hanem, hogy a pépestől a darabos ételeken át fokozatosan ismertetjük meg a babát a különböző állagokkal és a megfelelő időben elkezdjük őt az ételek rágására szoktatni. Ez az időszak általában 8-10. hónap környékére esik, amikor is a baba egyedül képes ülni, fejét stabilan tartja. Ha a darabos ételek kínálását, és ezzel a rágásra szoktatást 10 hónapon túli életkorra halasztjuk, azzal növeljük a táplálási nehézségek előfordulási gyakoriságát. Ahhoz, hogy biztonságosan kínáld babád számára az ételeket, tisztában kell lenned az öklendezés és a fulladás közti különbséggel és az ezekkel együtt járó teendőkkel. Készülj fel, légy magabiztos és élvezzétek az étkezést!

3. hiba: Félsz az allergének bevezetésétől és ezért 1 éven túlra halasztod.

Régebbi elképzelésekkel ellentétben a legújabb vizsgálatok azt mutatják, hogy az első életév betöltése előtti allergén találkozás csökkentheti az ételallergia kialakulásának esélyét és az 1 éven túli első allergén találkozás pedig növelheti azt. Tehát, a késleltetett allergén találkozással pont az ellenkezőjét éred el, mint amire először gondolnál. Az élet első 1000 napja összefüggésbe hozható a civilizációs betegségek kialakulásával, tehát befolyásolhatjuk számos betegség kialakulását a csecsemő étrendjével, életmódjával. Az allergének korai bevezetésével azt érhetjük el, hogy a későbbiekben emlékezzen a szervezet az idegen anyagra és ne adjon rá heves válaszreakciót. Az allergénekkel nem csak ételek formájában találkozhatunk, hanem ekcémás bőrön keresztül vagy belélegezve is bejuthatnak a szervezetbe. A szájon át, étellel történő allergénnel való találkozással sokkal magasabb a tolerancia kialakulásának a valószínűsége és enyhébb tüneteket produkál az allergia rizikójú személy, mint ekcémás bőrön keresztül bejutva vagy belélegezve. Tehát inkább légy jelen és ismertesd meg a kisbabádat az allergént tartalmazó élelmiszerekkel, mint, hogy a későbbiekben, esetleg ismeretlen helyen, kiszámíthatatlan körülmények közt, véletlen találkozzon vele! Allergia rizikójú csecsemők esetében szakember határozza meg a kockázatot, a bevezetés időpontját és módját! Magas allergia rizikójú csecsemő esetén szakember felügyelete mellett történjen az allergének bevezetése!

4. hiba: Azt hiszed a kisbabád minifelnőtt.

Hajlamos az ember összemosni a kisgyermek fejlettségét és szükségleteit. Hazánkban minden harmadik 1 éven túli gyermek ugyanúgy táplálkozik, mint a szülei (ami, mint ismerjük a magyar táplálkozási szokásokat, sokaknál egy egyhangú, sok cukrot és sót tartalmazó, kevés zöldség-, és gyümölcsfogyasztással társuló, kiegyensúlyozatlan étrendet jelent), és már egy éves kor előtt is egyre jellemzőbb, hogy a kisbaba "felnőtt ételeket" eszik (= feldolgozott élelmiszereket, melyek tele vannak hozzáadott cukorral, sóval, tartósítószerrel, adalékanyagokkal vagy ultrafeldolgozott termékeket).  Azzal, hogy a gyermek megtanul rágni, ügyesen fogja a markában az ételt, sokszor a szülő felhatalmazva érzi magát, hogy innen kezdve mindent ehet ez a gyermek, amit ő, hisz milyen ügyes. Igen, valóban, nagyon ügyes a gyermeked! Hihetetlen koncentrációt, összpontosítást, finommotorikai képességeket igényel az, hogy a gyermek a kezébe vegye a falatot, a szájához emelje és megrágja. De ezek a fejlettségéről adnak visszacsatolást, információt számunkra, nem a szükségleteiről. Egy éves gyermeknek a tápanyagszükséglete akár 7x-ese is lehet testsúlykilogrammra vetítve, a felnőttekéhez képest. Ahhoz, hogy gyermeked megfelelően fejlődjön és növekedjen, fontos vitaminban-, és ásványanyagban gazdag ételeket biztosítanod számára!

Megjegyzés: Ha a ti családotok az egészséges táplálkozás irányelveinek megfelelően, kiegyensúlyozottan és változatosan étkezik, akkor természetesen egyétek mindannyian ugyanazt, hisz ez a cél: bevonni a gyermeket az egészséges családi étkezésekbe!

5. hiba: Nem teremted meg a megfelelő körülményeket az étkezéshez.

Biztos vagyok benne, hogy ha ezt a cikket olvasod, akkor a legjobbat szeretnéd adni a kisbabádnak és már sok információt összegyűjtöttél arról, hogy mit, mikor kínálj a babádnak! De azzal is tisztában vagy, hogy hogyan? Méltatlanul kevés szó esik az evés körülményeiről, pedig elengedhetetlen része a komfortos, nyugodt étkezésnek és az egészséges táplálkozásnak. A táplálkozási tudatosságot 5 fontos szempont betartásával növelheted, amiből most egyet (talán a legfontosabbat) emelnék ki: ez pedig a figyelemelterelés nélkül étkezés, vagyis ha a gyermek eszik, akkor csak egyen. Étkezés közben nincs helye a játéknak, a könyveknek vagy más szórakoztató eszközöknek. A gyermekek étkezés közbeni figyelemelterelése bár (kezdetben) megkönnyíti a szülő dolgát, gyermekünk számára hosszú távon kifejezetten káros következményekkel jár. A gyermek ebben az időszakban tanulja meg az igényeinek a felismerését és érvényre juttatását. Az elterelő eszközök megakadályozzák, hogy teste jelzéseit észrevegye, azonosítsa, érvényesíteni tudja és visszacsatolást kapjon. Így a későbbiekben, felnőtt korban is problémát jelenthet az éhségérzet és a jóllakottság érzet felismerése, ami többek között elhízáshoz vagy más táplálkozással összefüggő problémákhoz, evészavarokhoz vezethet.

Ahhoz, hogy

  • stresszmentesen éld meg a hozzátáplálás időszakát,
  • nyugodtan étkezzen együtt a család,
  • és egészségesen táplálkozz te magad is,

fontos tudnod azt az 5 szempontot, amivel megteremtheted az étkezés ideális körülményeit.

Így alakíts ki egészséges étkezési szokásokat gyermeked számára 5 egyszerű szabály betartásával!


Ingyenesen letölthető KISOKOS!

Légy az elsők között, aki értesül a legfrissebb információkról és egyedi ajánlatokról!

© 2023 Dr. Bozó Dóra Szakgyógyszerész, élelmezésvezető, életmód- és táplálkozási tanácsadó
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el